Túraútvonal
Dobogókő, a Visegrádi-hegység 700 méteres csúcsa sokkal több, mint egy sima túraútvonal vagy hegytető: az egyik legnépszerűbb hazai kirándulóhely, gyógyító- és vallási zarándokhely, a hazai kirándulástörténet meghatározó helyszíne. Dobogókőn áthalad az Országos Kéktúra útvonala vagy például többek között a Magyar Camino zarándokút is. Bármilyen céllal is érkezünk Dobogókőre, mindannyian hasonló érzésekkel távozunk majd: feltöltődve!
Túraútvonalak gyerkőccel
A Dobogó-kőhöz felérve sokan csak elmennek a kilátópontig és vissza. Azonban kilátó alatt és mellett 3 körtúra is fut, amik 30-60 perc alatt bőven bejárhatóak, közel vannak a parkolóhoz, de mégis természetközeliek, és aktív kikapcsolódást kínálnak. A három útvonal akár össze is fűzhető, így egy egész délutános programot kerekíthetsz belőle, de egyesével is felkeresheted őket, különböző napokon.
#1 Thirring körút
Gyerekbarát kirándulás
- Hossz: 2,8 km
- Időtartam: 50-60 perc
- Nehézség: közepes
- Jelzés: sárga körút jelzés
- Szintkülönbség: 100 méter fel, 100 méter le
Nem véletlen, hogy ezt a körtúrát tettem a lista elejére! A három út közül, sőt, sokak szerint az egész Dobogó-kőn a leglátványosabb és egyben kalandosabb túráról van szó. A túra során nem kell hatalmas szintemelkedésekre számítani, viszont azt a keveset, amit meg kell tenni, többnyire sziklás, meredek és csúszós részeken kell. Ide már mindenképpen érdemes túrabakancsban érkezni és akár túrabotot is vihetsz magaddal a biztonság kedvéért.
Az út a kilátótól balra, egy fából készült, zöld kaput kell keresnünk, ahol szétválnak az útvonalak. A kapu után már a sárga jelzést kell követned. Az útvonaljelzők mindig jól láthatóak és csak ezeket kell követned, így nem kell az irányokkal bíbelődni, teljesen átadhatod magad a természetnek.
Az út során érdemes figyelni a hatalmas sziklafalakat, amik a Dobogó-kő északi oldalán húzódnak. Tervezz úgy az időddel, hogy itt akár 10 – 30 percet is eltölthetsz a különböző formájú és nagyságú sziklaóriások felfedezésével és fotózásával.
A következő érdekesség, amikor a sziklába vájt lépcsőkön kell lejutni a Siketek emlékhelyéhez. És csak ez után jönnek az igazán monumentális sziklák! Ezen a szakaszon szinte minden szikla kapott egy emléktáblát, amik közül a leghíresebb a Thirring Gusztávról elnevezett. A túra pedig ugyan ott végződik ahol elkezdődött.
#2 Rezső körút
Gyerekbarát kirándulás
- Hossz: 2,8 km
- Időtartam: 30 perc
- Nehézség: könnyű
- Jelzés: kék körút jelzés
- Szintkülönbség: nincs
A Rezső körtúra valamivel könnyebb útvonal és gyerekekkel is könnyedén bejárható. A túra során a Rezső kilátóig akár babakocsival is el lehet menni. Ha ezt választod, onnan visszafordulhattok és körtúra helyett oda-vissza járjátok be az ösvényt, így is remek délutáni program!
Hasonlóan a Thirring korúthoz, itt is a dobogó-kői kilátótól kell elindulnod, balra, addig, amíg szétválnak az utak, onnan pedig a sárga jelzést kell követned.
Az út végig, egyértelműen van jelezve. A Rezső kilátónál információs táblák ismertetik meg velünk a terület állat és növényvilágának jellegzetességeit. És egy kép segít beazonosítani a Dunakanyarra nyíló panoráma hegyeit és völgyeit.
#3 Zsivány körút
Gyerekbarát kirándulás
- Hossz: 4 km
- Időtartam: 60 perc
- Nehézség: könnyű
- Jelzés: piros körút jelzés
- Szintkülönbség: 100 méter le, 100 méter fel
A Zsivány-körút a Dobogó-kő déli oldalát járja be. A túra során nagyon változatos tájban lesz részed. Néhol vadvirágos mező mellett halad el az út, máshol pedig sziklás, keskeny ösvényeken kell haladnod. Az út érinti a hegy déli oldalán húzódó szánkópályát, majd egy tisztást keresztez az út, aminek közelében pihenő padok is vannak, így kiváló helyszín a tízórai vagy az uzsonna elfogyasztásához.
A következő megálló már a Zsivány-szikla, ami egy kanyonszerű természeti képződmény. A kanyon után a Hideg-lyuk következik, ami egy sziklában kialakult üreg. A piros körút jelzést követve pedig a településen keresztül vezet vissza a túra a Dobogó-kői kilátóhoz.
Zsivány körút GPX útvonal (körtúra)
A körtúrák a Dobogó-kő csak egy nagyon kis szegletét fedik le. A hegyen rengeteg természeti csoda vár még, ha van időd és kedved felfedezni őket!
#4 Vadálló kövek
A Vadálló köveket főleg a Prédikálószékhez szokták hasonlítani, mivel mindkettő vulkanikus kőzettörmelékből alakult ki. Az érdekes sziklaalakzatok már a 20. század elején a figyelem középpontjába kerültek, azóta pedig évente több ezren keresnek fel.
A sziklagyepen rengeteg növényfaj él, olyanok is, amik csak nagyon kevés helyen lelhetőek fel, ezért védettek és szedésük tilos. A sziklaalakzat akár egy Dömös – Dobogó-kő útvonal során is útba ejthető, de Prédikálószéktől is könnyen megközelíthető gyalog.
#5 Teve-szikla
A Teve-szikla, nem véletlen a neve, valóban úgy néz ki, mint egy két púpú teve, ezért már jó messziről is kiszúrhatod. A szikla ugyan jóval arrébb található és igazából már a Pilis része, akár hazafele menet is útba tudod ejteni.
A szikla a Fehér-hegy és a Vendel-hegy között fekszik, Pilisborosjenőtől nem messze.
#6 Lukács árok
A Lukács-árokról, már említés szintjén írtunk a Rám-szakadékkal kapcsolatban, azonban többet érdemel, egy-két mondatnál. A Lukács-árok egy szikla eresz, ami területileg Dömöshöz tartozik, így egy Dömös – Dobogó-kő túra során, ezt is beiktathatjátok akár.
A Lukács-árok sziklái ugyan nem vetekszenek a Rám-szakadék sziklatömbjeivel, azonban érdemes megnézni a patak eróziója miatt kialakult barlangot is.
Dobogó-kő sípálya
A Dobogó-kő szerencsére télen is látogatható, és ami még jobb, egy apró sípálya és szánkópálya is van a hegyen! A pálya felső része a Zsindelyes vendéglőnél található. A sícentrum jelenleg két pályával üzemel, amik összesen több mint 3 km hosszúak.
Ráadásul, a hegytetőn rengeteg büfé, étterem várja az odalátogatókat. Télen hangulatos, melegítős teraszokon lehet forralt borozni, nyáron pedig árnyékos, hűvös tereken lehet fagylaltozni és limonádézni.
Dobogókő – Prédikálószék – Vadálló-kövek – Rám-szakadék körtúra
A Dobogókő – Prédikálószék – Vadálló-kövek – Rám-szakadék körtúra hossza 16 Km. Az útvonal szintemelkedése 803 m, szintideje 5 Óra, nehézsége Közepes.
Négy mesés látnivaló 1 nap alatt: Dobogókő – Prédikálószék – Vadálló-kövek – Rám-szakadék
Már régóta terveztünk egy olyan túrát, amelyben Dobogókő és környékének összes legizgalmasabb látványossága egy túrában szerepel.
A küldetés egyáltalán nem lehetetlen, legfeljebb egy kicsit nehezebb, ugyanis a 16,5 km hosszúsághoz 803 m szintemelkedés tartozik, valamint a Vadálló-kövektől való ereszkedés több időt és odafigyelést igényel, mivel a terep meglehetősen meredek, sodró köves és néhol csúszós is. A Rám-szakadék teljesítése a Vadálló-kövekhez képest már sokkal könnyebbnek fog tűnni.
Mindezek ellenére, vagy mindezzel együtt, igencsak megéri ha kitartunk, mivel csodálatos természeti szépségekben, panorámákban lehet részünk, tulajdonképpen ezen a túrán mindent láthatunk, amit Dobogókő legszűkebben vett környezete a túrázóknak kínálni tud.
Dobogókő – Prédikálószék – Vadálló-kövek – Rám-szakadék körtúra
1. Dobogókő központi parkolójából indulunk, elsőként kisétálunk a kilátóba, majd jobbra fordulva elindulunk a piros háromszög jelzésen. Egy ideig egyenesen haladunk, majd elhagyva a Zsindelyes büfét és a jurta sátrakat, a sípálya tetejével szemben, jobbra bekanyarodunk az erdőbe. Menet közben egyébként többször is nagyon jól látható helyeken találkozunk a Prédikálószék felé irányító táblákkal, egyfajta megerősítésként, hogy jó irányba haladunk. Tehát ahogy bekanyarodtunk itt jobbra az erdőbe, máris látjuk a táblát és hogy hány km van még hátra. Követjük a fákra felfestett piros háromszögeket, amíg egy köves-gyökeres meredek szakasz után kiérünk egy aszfaltútra.
Galériáért katt a képre!
2. Az aszfaltúton jobbra fordulunk, majd néhány méter után balra egy kavicsos útra, jobb kéz felől elhaladunk egy kulcsosház mellett, majd a házat elhagyva, balra egy keskeny ösvényen ismét bekanyarodunk az erdőbe. Továbbra is a piros háromszöget követjük. Az út itt még mindig lejt, hamarosan elérjük a Király-kutat, majd lassan egy kisebb szurdokvölgybe érünk. Falépcsők vezetnek le- és fel, itt egyenesen átkelve, majd egy jobb és bal kanyart követően kijutunk egy aszfaltútra. Ezen egyenesen átmegyünk, már szemben látszódik is tovább a keskeny ösvény. Itt egy jó kis kaptatós szakaszra számítsunk, amelynek a tetejére érve újból észreveszünk egy Prédikálószék felé mutató táblát az út bal oldalán.
3. Balra kanyarodunk tehát, kezdetben egy szélesebb erdészeti úton megyünk tovább, melyet jobb oldalról vadkerítés szegélyez. Pár 100 méter után újra elágazáshoz érünk, itt balra tartunk, ebben egy újabb tábla is megerősít. Az út itt lassan már egynyomosra vált, kissé emelkedik, végül nem sokkal később megérkezünk a Prédikálószék kilátóhoz. Érdemes itt megpihenni, enni egy kicsit és a Dunakanyar látványában gyönyörködni a kilátó legfelső szintjéről. Érdemes is energiát gyűjteni, a Vadálló-kövektől való ereszkedéshez minden koncentrációra szükségünk lesz.
4. A kilátó mögött, ugyanúgy a piros háromszögön haladunk tovább, közben táblák figyelmeztetnek az út nehézségére. Az ösvény eleinte még az erdőben halad, kellemesen lejt, majd kiér egy tisztásra, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik. Az út innentől göröngyösen sziklássá és jóval meredekebbre vált, néhol az ereszkedéshez mindkét kezünkre szükség lesz a kapaszkodáshoz. Néhol a fatörzsek is segítenek a megtámaszkodásban, érdemes a lefelé mászásban feléjük orientálódni. Míg küzdünk az egyensúllyal és a meredéllyel, érdemes néha-néha a Vadálló-kövek magas sziklatornyai felé is pillantani, hiszen lenyűgözően szépek. Sorrendben a sziklatornyok nevei, mintha csak a 7 törpe nevét sorolnánk fel: Árpád trónja – Felkiáltójel – Függőkő – Bunkó – Szélestorony – Nagytuskó.
5. Nagyjából a Vadálló-kövek mentén, a gerincen végighaladva több alkalommal is le tudunk nézni a völgybe, sőt a Dunára is több alkalommal nyílik rálátásunk. Az út minden nehézsége ellenére az egyik legszebb szakasza ennek a túrának. Az utolsó kőtornyot is elhagyva lassan visszatérünk az erdőbe a fák közé, azonban nem lesz könnyebb a lefelé haladás, ugyanis a hegyoldal még mindig elég meredek, de legalább a fákban jobban meg tudunk kapaszkodni.
6. A völgy aljára érve örülünk, hogy végre újra sík a talaj, kicsit élvezzük a hűvös patak vizét és a Lukács-árok szépségét, amely mellett elhaladunk. Itt a völgyben egyszerre járunk a piros-zöld-sárga jelzéseken. Az elágazáshoz érve mi a zöld jelzésen, a Rám-szakadék felé megyünk tovább.
7. A Rám-szakadék elején jelenleg egy nem túl szép erdőirtás fogad, legalábbis addig, amíg dupla keréknyomon haladunk, sajnos rengeteg törmeléket látunk, amiket még nem takarítottak el és a környező hegyoldalak is elég kopárak. Ez kicsit lehangoló. Ám amikor végre beérünk a szurdokba, itt már a megszokott látvány fogad, minden érintetlen és nyugodt. Elkezdünk a létrákon, a keskeny kis patakmederben felfelé haladni, közben bőven akad alkalom a fölénk tornyosuló vulkáni eredetű sziklafalakban gyönyörködni.
8. Kiérve a szurdokból a zöld jelzést követjük tovább, az út ismét az erdőben kanyarog, újra megjelennek a fa lépcsők. A zöld jelzés kiér egy aszfaltútra itt egy kicsit balra tartunk, majd amint jobbra fel megpillantjuk a sárga jelzést, azon megyünk tovább. Itt ki is van írva egy táblára Dobogókő neve.
9. A sárga ösvény masszívan emelkedik felfelé, 1-2 kilátópontot is észreveszünk menet közben. Egy ponton az út elágazik, mi balra, immár a piros jelzést követjük tovább, amelyen szépen lassan beballagunk Dobogókőre, menet közben még érintve a Rezső-kilátót.
Itt érsz el minket
Kapcsolat
+36 30 243 – 5383
+36 30 748 7387
hello@egykispanorama.hu